More
  StartKryptowährung NewsMetaverse Nedir ve Kripto Dünyası İçin Neden Önemlidir?

  Metaverse Nedir ve Kripto Dünyası İçin Neden Önemlidir?

  Video Metaverse Nedir ve Kripto Dünyası İçin Neden Önemlidir?

  Metaverse kavramı ilk olarak Snow Crash, Neuromancer, Ready Player One ve Matrix serisi gibi önemli eserleri kaleme alan kurgu yazarlarının zengin hayal gücüyle ortaya çıkmıştır. “Meta” ifadesi, “ötesinde” anlamına gelirken “verse”, evreni belirtir. Diğer bir deyişle metaverse, bizi evrenin ötesindeki bir uzaya sürükleyerek yeni varoluş düzlemlerine ve sanal gerçeklikte yer alan yeni deneyimlere yönlendirir.

  Metaverse, sanal olarak buluşabileceğimiz ve fiziksel dünyanın kontrolü dışındaki diyarları keşfedebileceğimiz yeni bir artırılmış gerçeklik deneyimidir. Metaverse’te, tam anlamıyla sürükleyici bir deneyimin tadını çıkarabilecek ve aynı zamanda başkalarıyla iş birliği yapıp etkileşim kurabileceğiz.

  Bugünün metaverse’ünde odak noktası çoğunlukla oyun platformları olsa da aşağıdakiler dâhil olmak üzere başka araç ve seçenekler de mevcuttur:

  • E-mağazalar
  • İş yeri araçları
  • Sosyal medya platformları
  • Yatırım araçları
  • Festivaller ve etkinlikler

  Metaverse yeni bir kavram olmasa da metaverse’e duyulan ilgi, Facebook’un bu piyasaya girip kripto sahnesinde heyecan ve beklenti yaratmasıyla tavan yapmıştır. Yaratılan bu heyecan ve beklenti, metaverse ile ilişkili kripto paraların fiyatlarını uçurdu ve metaverse platformlarına duyulan ilgiyi artırdı. Ancak metaverse’ün sayısız olanaklarını düşündüğümüzde oyun, bu sanal buz dağının sadece görünen kısmını oluşturuyor.

  Gerçek anlamda gelişmiş bir metaverse ile ülkeleri, sınırları, kültürleri, markaları ve hatta fizik kurallarını bile aşabiliriz. Çalışmaktan ve oyun oynamaktan doktorla görüşme veya sınava çalışma gibi günlük hayatın gerektirdiği işlere kadar, istediğimiz hemen hemen her şeyi yapmak için metaverse’ü kullanabiliriz.

  Metaverse’ün kilidini açacak anahtar, benzersiz tokenlerde ve metaverse kripto paralarında yatıyor. NFT olarak da adlandırılan benzersiz tokenler, dijital varlıkların mülkiyet haklarını sunar. İnsanlar sanal mülk ve sanat eserleri alıp satmak, sanal olarak seyahat etmek veya sanal festivaller ile etkinliklere katılmak için NFT’leri kullanabilir. Metaverse platformlarını fonlayan bir tür kripto para birimi olan metaverse kripto paraları; blok zinciri ücretleri, düğüm ödülleri, staking ve diğer standart kripto para özelliklerini içerebilir ve temel olarak ilgili kripto paranın kendi sanal dünya platformlarını oluşturma sürecinde kullanılır.

  Henüz yeni yeni gelişiyor olsa da metaverse; çalışma, oynama ve yaşama şekillerimizi dönüştürmek için muazzam ve muhtemelen sınırsız bir potansiyel sunuyor. Metaverse’ün gelişimi pandemi sırasında iyiden iyiye ivme kazandı ve Facebook’un duyurusuyla birlikte daha fazla insan bu teknolojinin potansiyelinin farkına varıp metaverse projelerine dâhil olacağından bu gelişim muhtemelen ivme kazanmaya devam edecektir.

  Şu anda metaverse’e yatırım yapmanın tam zamanı; bunu yapmanın en iyi yolu ise NFT’ler ve metaverse kripto paralarıdır.

  Metaverse Tam Olarak Nedir?

  Read more: Kripto Paralar Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Başlık

  Metaverse, yeni nesil İnternet olarak düşünülebilir. İnternet’in devasa bilgi aktarım ortamı yerine metaverse, tam anlamıyla içine çeken sürükleyici bir deneyim sunuyor. Metaverse’e sanal gerçeklik (VR) yoluyla erişebileceksiniz. Klavyede tuşlara basmak ve ekranda yazanları okumak yerine VR gözlüğü veya akıllı gözlük gibi bir ekran kullanacaksınız. Hareket yakalama cihazları ise metaverse içinde özgürce dolaşmanızı sağlayacak. Diğer insanlarla ve nesnelerle etkileşime dahi girebileceksiniz.

  Şirketler ve işletmeler de diğer herkes gibi metaverse’ü kullanıp metaverse ile etkileşim kurabilecek olsa da metaverse’ün sahibi asla tek bir kişi veya tüzel kişi olamayacak. Ayrıca metaverse’ün yönetimi asla tek bir düzenleyici kurumun elinde olmayacak. Bunun yerine metaverse, sahtekârlığa karşı koruyan ve güvenlik tehditlerine karşı yerleşik koruma sağlayan blok zinciri teknolojisi kullanılarak organize edilecek. Bitcoin (BTC) veya Ether (ETH) gibi kripto para birimlerini kullanarak parasal işlemleri gerçekleştirebileceksiniz.

  Metaverse’ün potansiyelinin büyük bölümü şimdilik fikir aşamasında olsa da oyun toplulukları İnternet’in gücünü kullanarak bu teknolojiye hayat vermek için yoğun çaba sarf ediyor. Metaverse’ün temel yapı taşları, büyüme ve yaratıcı gelişim için muazzam fırsatlar sunmaktadır. Böylece insanlar, heyecan verici yeni özelliklere sahip çeşitli hizmetlere ve entegre ürünlere erişim sağlayabilecektir. Facebook (veya Meta) dâhil olmak üzere birçok şirket, metaverse’ü daha üst bir seviyeye taşımakla ilgilense de organik büyüme ve gelişme bu yeni dünyayı başarıya götürecek temel unsurlar olacaktır. Diğer bir deyişle, metaverse’ün başarısının anahtarı sizsiniz.

  Metaverse söz konusu olduğunda tek başına hiçbir şirket, devlet veya varlık sizin sahip olduğunuz güce sahip olmayacak. Gerçek başarı için metaverse, merkeziyetsiz olmaya devam etmeli ve bu teknolojiyi kullanacak, destekleyecek, büyütecek ve geliştirecek insanlara odaklanmalıdır.

  Metaverse’ün Sunduğu Olanaklar

  Başlangıçtaki metaverse konsepti, kaçınmacı bir yaklaşım izleyerek insanlara hayatın kaosundan kaçabilecekleri distopik bir gelecek vadediyordu. Bugünün metaverse’ü ise çok daha farklı. Çoğunlukla başka insanlarla (ve genellikle oyun oynama yoluyla) bağlantı kurma fikrine yoğunlaşan günümüz metaverse’ü, açık dünya oyunları ile deneyimlerinin yanı sıra giderek daha da bağlantılı hâle gelen bir dünyada anlamlı bağlar kurmanın yeni yollarını sunuyor.

  Kullanıcılar olarak artık metaverse sayesinde hem geliştirip hem oynadığımız oyunlar üzerinden çeşitli gerçek dünya faaliyetlerinde ve sosyal etkileşimlerde bulunabiliriz. Kökleri gerçek dünyaya dayanan sanal bir ekonomiyle desteklenen bu oyunlar; sanal eşyalar, dijital hisse senetleri, benzersiz tokenler ve kripto para yoluyla gerçek anlamda zenginlik elde etmenizin yeni yollarını sunacaktır.

  Şu anda metaverse dünyası çoğunlukla oyunlar etrafında dönse de kullanıcılara yapay zeka (AI), çok yönlülük ve fayda açısından (eğlence, sanat, kültür, alışveriş ve ekonomik fırsatlar gibi) çok daha fazla imkân sağlayabilmektedir. Kullanıcılar burada ünlülerle ve kamuya mal olmuş kişilerle etkileşim kurabilecek ve sanal konser veya festivallere katılabilecek. Sanal dünya âdeta parmaklarının ucunda olacak. İsteyen kullanıcılar favori markalarıyla daha heyecan verici yeni bir yolla etkileşim kurabilecek. Markalar ise yeni tarzlar, etkileşimler ve oyun seçenekleri benimseyerek trendleri bir adım önde takip edebilecek.

  Oyun şimdilik metaverse’ün en büyük parçası olabilir ancak oyunun hemen ardından alışveriş geliyor. Kullanıcılar sınırsız özelleştirme seçeneklerinin keyfini çıkarmak için dijital gayrimenkullerin yanı sıra moda, sanat ve tasarım ürünleri satın alıyor. Üstelik bu özelleştirmeleri sadece kendi dijital karakterleri için değil aynı zamanda dijital ortamları için de kullanabiliyorlar. Tüm bunlar, NFT’ler ve kripto metaverse’ünün gücü sayesinde mümkün olmaktadır.

  Metaverse Tasarlamak İçin Gereken Nitelikler

  Read more: Yeni başlayanlar için kripto para hakkında 7 temel bilgi

  Facebook, metaverse dünyasına en yeni katılan şirket olsa da bu çok büyük ve çoğunlukla keşfedilmemiş fırsatla ilgilenen ilk veya tek şirket değil. Teknoloji geliştiricileri, tasarımcıları ve girişimcilerinin yanı sıra Microsoft, Unity, Amazon, Epic Games ve diğer teknoloji devleri de metaverse’e yoğun ilgi gösteriyor. Bilgisayar çipi üreticisi Nvidia, metaverse’ü destekleyecek artırılmış gerçeklik simülasyonları oluşturmak üzere tasarlanan temel niteliğinde bir platform olan Omniverse üzerinde çalışıyor.

  Metaverse, aşağıdakiler dâhil olmak üzere çeşitli temel niteliklere sahiptir:

  • Tüm kullanıcılar için canlı ve gerçek zamanlı olarak gerçekleşen senkronize etkinlikler
  • Asla durmayan veya bitmeyen sürekli deneyim
  • Hem fiziksel hem de sanal dünyalara uzanan bir deneyim

  Kripto paralar sayesinde günümüz metaverse’ü sorunsuz işleyen bir ekonomiye de sahiptir. İşletmeler ve bireyler kripto para kullanarak bu ekonomiye eşit bir şekilde katılabilir. Gerçek dünyada itibari parayla takas etmek amacıyla kripto para kullanarak sanal mülkler oluşturabilir, kazanabilir, alabilir, satabilir ve bu mülklere yatırım yapabilir.

  “Yeni nesil İnternet” olarak kavramsallaştırılan metaverse daha da ileri gidiyor. Metaverse, sadece İnternet değil aynı zamanda merkeziyetsiz hesap defterleri, akıllı sözleşmeler, 3D teknolojisi ve benzeri çeşitli teknolojiler aracılığıyla oluşturulan dijital bir mekân üzerinden erişilen bir artırılmış gerçeklik deneyimidir.

  Metaverse’ün Kripto Parayla İlişkisi Nedir?

  Fiziksel ve sanal dünyaları sorunsuzca birleştirmek üzere tasarlanan metaverse, bu iki dünyadan birinde kazandığınız veya tasarladığınız eşyaları diğerinde paylaşmanıza olanak tanır. Olmak veya yapmak istediğiniz her şey için sanal bir varlığa sahip olacağınız bir dünyada paranız olması gerekir. İşte bu parayı kripto yoluyla sağlayacaksınız.

  Metaverse Blok Zinciri

  Metaverse’e benzer şekilde, kripto paralar da blok zinciri teknolojisine dayanır. Şu anda kullanmakta olduğumuz İnternet dağıtılmış bir sistemken metaverse merkeziyetsizdir; yani metaverse’e erişen ve sahip olan herkes metaverse’ün sahibidir. Bu merkeziyetsiz sistemin aynısı kripto para ağlarında da kullanılmaktadır.

  Metaverse henüz gelişiminin ilk aşamalarında olsa da blok zinciri görece daha köklü ve kabul görmüş bir teknolojidir. Blok zinciri, bilgisayarlardan oluşan bir ağa dayanan belirli bir veri tabanı türüdür. Bu teknolojide bilgiler doğrulanıp blok zincirine eklenir; böylece işlemlerin ve verilerin değiştirilemez bir kaydı oluşturulur. Blok zinciri teknolojisi, kripto dünyasının temel dayanağı olsa da metaverse dâhil olmak üzere başka dayanak noktaları da ortaya çıkmaya başlamıştır.

  Metaverse blok zinciri aşina olduğumuz birkaç özelliğe sahiptir. Örneğin, sadece Ethereum ağında 1.100’den fazla merkeziyetsiz düğüm içerir ve içerikler taşınabilirdir. Yani metaverse’e yüklediğiniz her şey başka bir platforma kolaylıkla taşınabilir.

  Read more: Kripto Para Nedir? – FODER

  Metaverse blok zincirinde dijital versiyonunuzu kendiniz oluşturursunuz. Ayrıca bu dijital versiyonunuzun ve oluşturduğunuz diğer ögelerin sahibi siz olursunuz. Üçüncü tarafların müdahalesi olmadan kolayca her şeye erişim sağlayabilir, her şeyi kullanabilir, içe aktarabilir ya da dışa aktarabilirsiniz. Kendi deneyiminiz üzerinde tam özerkliğe sahip olursunuz ve fiziksel ortamın sınırlamalarından etkilenmeden mümkün olan en iyi etkileşimleri kurmak için sanal, artırılmış, karma veya uzatılmış gerçeklik gibi çeşitli teknolojileri kullanabilirsiniz. Ayrıca dijital varlıkların ve kripto para birimlerinin eklenmesi küresel ekonomiyi daha da canlandıracak ve sınırsız hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.

  Metaverse NFT

  Benzersiz tokenler veya kısaca NFT’ler eşsizdir ve diğer tokenlerle takas edilemez. Bunlar, metaverse’ün büyümesini sağlayan sanal varlıklardır. NFT’ler; oyun için koleksiyon eşyaları, görseller, videolar ve diğer sanal mülkler gibi elle tutulamayan ürünleri temsil eder. NFT sahipliği blok zincirine kaydedilir ve NFT’ler dijital varlıklarla takas edilebilir.

  NFT’ler, bir anlaşmayı otomatik hâle getirmeyi ve uygulatmayı sağlayan akıllı sözleşme özelliklerine sahiptir. Bu da istenen şekilde alım-satım yapmayı ve erişim vermeyi kolaylaştırmaktadır. Yani NFT’leri sadece başkalarını kendi alanınıza davet etmek için değil, aynı zamanda festival gibi davete dayalı etkinliklere erişmek için kullanabilirsiniz.

  Pek çok kullanıcı NFT’leri koleksiyon eşyası olarak tutmayı sevse de kimi kullanıcılar bunları da kripto paralar gibi yatırım fırsatı olarak görmektedir.

  Metaverse Tokenleri Diğer Tokenlerden Farklı mıdır?

  Benzersiz tokenler sanal dünya topluluklarının para biriminden ibaret değildir; bunlar aynı zamanda metaverse’ün büyümesini besleyen unsurlardır. Bazı sanal gerçeklik platformları hiçbir ücret ödemeden katılmayı mümkün kılmaktadır. Ancak sanal varlık almak veya satmak için kripto paranız veya MANA ya da SAND gibi Ethereum tabanlı tokenleriniz olması gerekir. Bu tokenleri sanal eşya, hizmet veya deneyimlerle takas edebilirsiniz. Ayrıca kullanıcılar tarafından oluşturulan sanal dünya oyunlarına erişim de satın alabilirsiniz.

  Bu tokenler blok zincirine kaydedilir ve tıpkı temsil ettikleri varlıklar gibi alınıp satılabilir. Bazı metaverse kullanıcılarının NFT’leri koleksiyon eşyası olarak, bazılarının ise yatırım amacıyla kullanmasıyla birlikte NFT piyasasında büyük bir sıçrama yaşanmıştır. Temel olarak tokenler; oyunlar, metaverse veya diğer dijital ortamlar içinde dijital varlıklara sahip olmanın bir yoludur.

  Metaverse’ün Geleceği Kripto Para mı?

  Çevrim içi ödemeler hem dijital hem de sanal dünyalarda uzun zamandır kabul gören bir yöntemdir. Kripto para konsepti de bu teknolojinin üzerine inşa edilmiştir. NFT’ler ise bu ikisini bir adım ileriye taşımıştır. Kripto paralar, değerleri bir kullanıcıdan diğerine transfer etmenin basit, güvenli ve son derece şeffaf bir yolunu sunduğu için sanal bir finansal ekosistemde son derece mantıklı bir role sahiptir.

  Yeni yeni ortaya çıkan kripto tabanlı platformlar, neredeyse sınırsız büyüme fırsatları sunarak teknolojinin sürekli olarak gelişmesini sağlamaktadır. Bu büyümeyi önemli ölçüde besleyen kripto paralar ve NFT’ler, söz konusu teknolojinin potansiyelini tam olarak gerçekleştirmesini sağlamak için temel bir rol üstlenecektir. İster metaverse dünyasının sürükleyici deneyimini sonuna kadar yaşamayı isterse sadece finansal avantajlarından yararlanmayı amaçlayın, hem dijital hem de fiziksel dünyada zenginliğe tam erişim sağlama konusunda kripto paralar anahtar işlevi görmektedir.

  Find more: Krypto nedir – Krypto-NFTs

  Source: 🔗