More
  StartKryptowährung NewsKopalnie kryptowalut — działanie i uczestnicy. Czy to się opłaca?

  Kopalnie kryptowalut — działanie i uczestnicy. Czy to się opłaca?

  Video Kopalnie kryptowalut — działanie i uczestnicy. Czy to się opłaca?

  Zobacz także: „Królowa krypto“ wśród najbardziej poszukiwanych osób przez FBI. Można za nią zgarnąć nagrodę

  Jak pracują kopalnie kryptowalut?

  Technicznie wydobycie w kopalniach kryptowalut określa się jako „dowód pracy“, który umożliwia zabezpieczenie łańcucha bloków. Wydobywcy kryptowalut tym różnią się od zwykłych górników, że nie szukają surowca, ale raczej go tworzą. Pojęcie „krypto“ oznacza, że informacje są zaszyfrowane w środku waluty. Sposób, w jaki odbywa się szyfrowanie za pomocą technologii blockchain, to inaczej tworzenie owego „łańcucha bloków“.

  Wydobywanie w kopalni kryptowalut to zajęcie polegające na rejestrowaniu transakcji na łańcuchu bloków przy użyciu wyspecjalizowanego sprzętu komputerowego. Protokół danej waluty z reguły przewiduje wynagrodzenie dla osób wykonujących obsługujących transakcje i wyliczających nowe krypto.

  Kopalnie kryptowalut – początki

  Termin „wydobywanie kryptowalut“ pojawił się po raz pierwszy w 2009 roku wraz z utworzeniem pierwszego łańcucha blokowego Bitcoin i wzorowany był bezpośrednio na pracy górników szukających złota. Jednak zamiast kilofa i łopaty kopacze musieli być wyposażeni w komputer, dysponujący dużą mocą obliczeniową. Kopalnia kryptowalut oznaczała w swoich początkach pojedyncze sprzęty, które udostępniali systemowi komputerowi „maniacy“, licząc na zyski. Pozytywny rezultat w postaci bitcoina był dość łatwo osiągalny. Ponieważ wartość pierwszej monety, która odniosła sukces — bitcoina, rosła, takich osób pojawiało się coraz więcej. Pierwsze zbiory linijek unikalnego kodu napisała osoba lub grupa występująca pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.

  Kopalnie kryptowalut — współczesne narzędzia

  Dzisiaj kopalnie kryptowalut działające na zasadzie wykorzystywania komputera osobistego nie są już dłużej opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Obecnie działają tzw. mining pool. Są to miejsca, gdzie zainteresowani łączą moc obliczeniową, by razem wydobywać bloki. Nagroda zostaje podzielona równomiernie do włożonego wkładu. Współcześnie można wyróżnić koparki używające:

  • ASIC (ang. Application-Specific Integrated Circuit); wydajny, profesjonalny i dość drogi sprzęt, przeznaczony tylko do kopania pojedynczej kryptowaluty, co może uzależniać od niej kopacza; często wykorzystywana jest do bitcoina;
  • GPU; karta graficzna, umożliwiająca wydobywanie różnych walut. Zazwyczaj moc obliczeniowa karty graficznej jest używana do kopania różnych altcoinów takich jak ethereum;
  • CPU; wydajny procesor o wielu rdzeniach, często połączony w Mmining pool.

  Kopanie kryptowalut a halving

  Rzadkość występowania podnosi cenę danego surowca, np. złota. Podobnie jest z bitcoinem. Warto więc zapamiętać termin halving, w świecie kryptowalut oznaczający ich zmniejszanie z upływem czasu. Na początku kopacze najsłynniejszej i najdroższej kryptowaluty otrzymywali nagrodę w wysokości 50 BTC. Jednak zasób przeznaczony do jej wydobycia jest ograniczany o połowę co 4 lata. W sumie kopalnie kryptowalut mogą wydobyć zaledwie 21 milionów bitcoinów. Halving będzie się powtarzał do czasu, aż do końca procesu przyznawania nagród, czyli wypłat do kryptoportfela. Nastąpi to w 2140 roku. Po 34 obniżce nagroda blokowa spadnie z 0,0000001 BTC do 0.

  Kopalnia kryptowalut – jak działa wydobywanie kryptowalut?

  Proces, na którym opiera się wydobywanie bitcoinów, ma kilka skomplikowanych etapów. Każdy nowy blok jest tworzony przy użyciu „hasha“ poprzedniego bloku, co umożliwia walidację danego bloku. Ten proces zapewnia również dowód poświadczający ważność danego bloku i jego poprzednika:

  • transakcja odbywa się między dwoma użytkownikami sieci,
  • to transakcja zintegrowana w bloku,
  • górnicy sprawdzają ważność transakcji,
  • zainteresowani umieszczają nagłówek w nowym bloku jako „hash“,
  • kopacze szukają i znajdują rozwiązanie postawionego problemu matematycznego,
  • nowy blok jest następnie dodawany do łańcucha, zanim zostanie rozesłany w całej sieci.

  Kopalnia kryptowalut może przyjmować różne oblicza. Najprościej będzie ściągnąć odpowiednią przeglądarkę, np. Crypto Tab Browser, którą zaprojektowano do wydobywania bitcoina. Zwykle działa w tle na wydajnym sprzęcie. To, co uda się wykopać, jest przelewane nie na zwykłe konto, ale na kryptoportfel. Warto pamiętać, że działanie pochłania wiele energii elektrycznej, przez co może nie zawsze być opłacalne.

  Zobacz także: Korea Północna wyprała 1 mld dol. w kryptowalutach. Umożliwiła to platforma, na którą nałożono właśnie sankcje

  Kopalnie kryptowalut działają na zasadach matematycznych. Walidacja transakcji polega na rozwiązaniu złożonego problemu obliczeniowego w jak najkrótszym czasie. Po każdym bloku nowe wirtualne monety są wydawane górnikom, którzy znaleźli rozwiązanie. Obecnie coraz mniej pojedynczych osób zajmuje się wydobyciem, bo to wymaga profesjonalnego sprzętu. Jest ono bardzo drogie, a nagrodę trudno otrzymać, powstają więc specjalistyczne firmy. Uczestnicy łączą też siły w mining pools. Obecnie można wydobywać wiele kryptowalut, np. bitcoin (BTC), ethereum (ETH), litecoin (LTC), monero (XRM).

  Read more: Jak kopac krypto – Krypto-NFTs

  Source: 🔗